Procedura jest prosta, to nic trudnego
Adopcja musi być świadomą i przemyślaną decyzją. Sam proces nie jest trudny.
Procedura Adopcyjna
Żelazne Zasady
1. Nie wydajemy zwierząt „na podwórko”, bez dostępu i prawa pobytu w pomieszczeniach mieszkalnych. W szczególności nigdy nie wydajemy zwierzęcia na łańcuch.
2. Nie dyskryminujemy nikogo lecz dobieramy zwierzę do potencjalnej rodziny.
3. W większości przypadków opiekun przywozi psa. Po weryfikacji warunków a miejscu, mimo pomyślnego przejścia poprzednich etapów procedury, może odmówić wydania zwierzęcia.
4. Wydajemy zwierzęta wyłącznie na podstawie umowy adopcyjnej, której wzór znajduje się poniżej.
5. Jeżeli adoptowane są szczenięta/kocięta wymagana jest kastracja/sterylizacja po osiągnięciu wieku dojrzałości zwierzęcia.
6. Zwierzęta wydajemy zaczipowane, z pełnym pakietem szczepień, każdy z książeczką zdrowia, dorosłe zwierzęta wydajemy wysterylizowane.
Przebieg Adopcji
1. Rozmowa telefoniczna w trakcie której przeprowadzany jest wywiad przedadopcyjny.
W ogłoszeniach zawsze podawany jest numer telefonu opiekuna i prośba o kontakt telefonicznych. To jest etap bezwarunkowo konieczny.
2. Ankieta i akceptacja treści umowy.
3. Zależnie od potrzeb indywidualnego psa- może być wymóg cyklu spotkań przedadopcyjnych
4. Wizyta przedadopcyjna (opcjonalna).
5. Monitoring poadopcyjny.
Jak się przygotować do odpowiedzialnej adopcji:
- Decyzja o przyjęciu czterołapa do rodziny musi być decyzją wszystkich jej członków. Jeżeli mieszkasz w wynajętym lokum, sprawdź, czy właściciel lokalu zgadza się na zwierzę.
- Wybór zwierzęcia do adopcji powinien być dostosowany do twoich możliwości: wieku, sytuacji rodzinnej i zawodowej oraz stylu życia i stanu zdrowia, szczególnie jeśli ty lub ktoś z rodziny cierpi na alergie.
- Zadbaj o przyszłość swojego przyszłego przyjaciela zapewniając mu zastępczą opiekę w sytuacjach, kiedy ciebie by zabrakło.
- Pamiętaj, że zwierzę niekoniecznie będzie słodkim przytulaskiem, okazującym ci wdzięczność za danie mu domu. Zastanów się czy jesteś w stanie zaakceptować agresję lękową czy stres separacyjny i wynikające z niego niepożądane zachowania, takie jak niszczenie twojego mieszkania lub nieustanne szczekanie i czy znajdziesz w sobie chęci i siłę, by ze zwierzęciem pracować , nawet gdy wymaga to specjalistycznej, płatnej pomocy.
- Jeżeli masz dzieci, upewnij się, że rozumiecie wszyscy, iż zwierzę to nie zabawka. Nie zawsze ma ochotę się bawić, być przytulane czy głaskane. Potrzebuje swojej przestrzeni jak każde z nas. Na naruszanie spokoju może zareagować obronnie lub zacznie się wycofywać, tracąc więź z opiekunami. Przygotuj całą rodzinę do zrozumienia potrzeb zwierzęcia i ich poszanowania.
- Jeżeli masz już zwierzęta-domowników (rezydentów) musisz sprawdzić, czy będą w stanie zaakceptować nowego członka rodziny. Szczegóły postępowania omów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z opiekunem planowanego do adopcji zwierzęcia.
- Zapoznaj się z podstawami wyznaczania zwierzęciu miejsca w jego nowym stadzie, tak by nie dawać mu sygnałów, że ono rządzi . Zrozum, że zwierzę może się starać zająć jak najwyższą pozycję w hierarchii i bądź przygotowany, że szereg zachowań trzeba będzie z nim przepracować.
- Adoptując zwierzę przyjmujesz na siebie określone zobowiązania wobec organizacji wydającej je do adopcji: zgadzasz się na monitorowanie dobrostanu zwierzęcia po adopcji, masz obowiązek informować o zmianie swoich danych kontaktowych oraz, jeżeli otrzymujesz zwierzę nie wysterylizowane/wykastrowane – twoim obowiązkiem jest wykonanie zabiegu w najszybszym możliwym terminie. Nie wywiązanie się z tych zobowiązań może, i często skutkuje, odebraniem zwierzęcia
- Miej świadomość, że celem fundacji jest znalezienie zwierzęciu jak najlepszego domu. We wszystkich decyzjach kierujemy się wyłącznie dobrem zwierzęcia.
Pobierz dokumenty adopcyjne, uzupełnij je i odeślij na nasz adres: kontakt@psigrosz.com lub skorzystaj z formularza